07 Feb
ЧИ ВАРТО ІТ КОМПАНІЇ БУТИ РЕЗИДЕНТОМ ДІЯ СІТІ?

З 2021 року в Україні діє закон, який має стимулювати розвиток цифрової економіки в Україні. Цей закон надає ІТ компаніям можливість скористатися перевагами спеціального правового режиму «Дія Сіті». Для цього IT компанія має стати резидентом Дія Сіті.

У звʼязку з цим виникає питання: Чи варто ІТ компанії бути резидентом Дія Сіті?

Ця стаття відповість на це питання.

Переваги, які режим Дія Сіті надає IT компаніям

Щоб стати резидентом Дія Сіті, ваша компанія має відповідати таким критеріям:

 • вона має здійснювати діяльність у сфері ІТ, зокрема, комп’ютерне програмування, консультування з питань інформатизації, діяльність із керування комп’ютерним устаткованням, видання комп’ютерних ігор, а також іншого програмного забезпечення, освітня діяльність у галузі інформаційних технологій, надавати послуги, пов’язані з обігом віртуальних активів, тощо;
 • частка доходу від продажу послуг у сфері IT має бути не нижче 90 % від суми загального доходу. Цей критерій має бути виконаний за результатами перших трьох місяців діяльності компанії після її реєстрації резидентом Дія Сіті, а в подальшому за результатами кожного року;
 • середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів (це особлива форма залучення фахівців на підставі спеціального цивільно-правового договору — гіг-контракту) має бути не менше дев’яти осіб;
 • розмір середньомісячної винагороди працівників компанії та гіг-спеціалістів має бути не нижче 1200 євро (йдеться про гривневий еквівалент цієї суми).

ІТ компанія, яка стане резидентом Дія Сіті, може скористатися такими перевагами:

 • Виплати фахівцям, з якими укладений гіг-контракт, або трудовий контракт, оподатковуються ПДФО за ставкою 5 % та військовим збором за ставкою 1,5%, якщо такі виплати кожному фахівцю не перевищуватимуть 240 000 євро на рік. Водночас компанія сплачує ЄСВ виходячи з розміру мінімальної заробітної плати. Тобто доходи таких фахівців оподатковуються на одному рівні з ФОПами на єдиному податку 3 групи. Власник компанії також має змогу одержувати легальний дохід у вигляді заробітної плати, якщо він буде працевлаштований у компанії, наприклад, директором.
 • Компанія — резидент Дія Сіті має змогу укладати NDA та Non-Compete угоди. Цікаво, що такий договір можна укладати як із фахівцями, з якими укладений гіг-контракт або трудовий контракт, так і зі звичайними ФОПами, залученими до проєктів компанії. Також компанії — резиденти Дія Сіті можуть укладати подібні угоди між собою.
 • Також резиденти Дія Сіті мають змогу застосовувати опціони та обмінювати борг на частку у своєму капіталі.

Крім того, компанія-резидент Дія Сіті може стати платником податку на прибуток на особливих умовах. У цьому випадку така компанія зможе скористатися ще й таким перевагами:

 • Вона може сплачувати «податок на виведений капітал», замість податку на прибуток. Тобто, компанія сплачує податок лише під час виплати дивідендів та інших виплат, передбачених законодавством. До цього моменту прибуток залишається в її розпорядженні та не оподатковується.
 • Власник компанії не сплачує податки під час отримання дивідендів, якщо компанія виплачує йому дивіденди не частіше ніж 1 раз на 2 роки. Якщо ця умова буде виконана, то компанія під час виплати дивідендів сплачує «податок на виведений капітал» за ставкою 9 %, а власник компанії не сплачує ПДФО та військовий збір. Однак, якщо компанія виплачуватиме дивіденди частіше, то податок сплачуватиме ще і власник компанії. У цьому випадку він заплатить ПДФО за ставкою 9 % та військовий збір за ставкою 1,5 %.

Окремою перевагою режиму Дія Сіті є стійкість до змін у законодавстві. Умови ведення бізнесу резидентами Дія Сіті не можуть бути погіршені протягом 25 років. Принаймні така гарантія міститься в законі.

Отже, IT компанія може стати резидентом Дія Сіті та водночас обрати один із доступних варіантів оподаткування, а саме:

 • бути платником податку на прибуток та сплачувати цей податок на загальних підставах за ставкою 18 %.
 • стати платником податку на прибуток на особливих умовах та сплачувати так званий «податок на виведений капітал».

Сплата податку на прибуток на загальних підставах

Якщо компанія є платником прибутку на загальних підставах, то її прибуток оподатковується за ставкою 18 %. Спрощено кажучи, прибуток компанії це позитивна різниця між її доходами та витратами.

Компанії, дохід яких перевищує 40 млн грн на рік, ще мають коригувати прибуток до оподаткування на податкові різниці. Наприклад, якщо клієнти вашої компанії розташовані в низькоподаткових юрисдикціях, ваш прибуток може бути збільшений на 30% від вартості послуг, наданих таким клієнтам.

Крім того, якщо компанія на загальній системі надає послуги українськи клієнтам і дохід від таких послуг перевищує 1 млн грн протягом 12 календарних місяців поспіль, то в цьому випадку вона має зареєструватися платником ПДВ. Після цього вона має включати ПДВ до вартості послуг, наданих українським клієнтам. Ця проблема стала актуальною у зв’язку зі скасуванням із 1 січня 2023 року пільги з ПДВ на операції з постачання програмної продукції. Якщо ви надаєте послуги у сфері ІТ лише іноземним клієнтам, то ви не маєте реєструвати компанію платником ПДВ та сплачувати цей податок незалежно від обсягу наданих послуг.

Більш детальну інформацію про оподаткування програмної продукції ви можете знайти у статті НАЙПРОСТІШИЙ ҐАЙД З ОПОДАТКУВАННЯ ПРОГРАМНОЇ ПРОДУКЦІЇ У 2023 РОЦІ.

Також треба врахувати недолік, притаманний усім українським компаніям, а саме втрати зумовлені курсовими різницями. Якщо, наприклад, компанія уклала контракт у іноземній валюті, то подорожчання цієї валюти призведе до того, що гривневий дохід компанії збільшиться. Це призведе до сплати додаткових податків.

Крім того, проблема валютних курсів виникне під час виплат фахівцям, залученим до проєктів компанії. Річ у тім, що такі виплати мають бути в гривні. Водночас здебільшого контракти з розробниками та іншими ІТ фахівцями передбачають розрахунки в доларах, євро або в еквіваленті цих валют. Однак курс, за яким компанія буде продавати валютний виторг, буде суттєво меншим, ніж курс, за яким фізична особа може придбати валюту в банку чи в пункті обміну валют. Розробники та інші IT фахівці, скоріш за все, наполягатимуть на тому, щоб їхню винагороду перераховували з використанням курсу, який застосовують банки та пункти обміну під час продажу валюти фізичним особам. З-за цього в компанії виникатимуть додаткові втрати.

Не дивлячись на втрати, зумовлені різницею в курсах обміну іноземною валюти, ви можете включити компанію — резидента Дія Сіті на загальній системі оподаткування в структуру вашого бізнесу. Наприклад, для того, щоб уникнути претензій з боку контролюючих органів щодо оформлення трудових відносин із персоналом, якщо ваш персонал перебуває в Україні й зосереджений в одному місці. Або для того, щоб ви могли одержувати легальний дохід, як директор компанії. Або, щоб скористатися іншими перевагами режиму Дія Сіті. Однак, краще це зробити за таких умов:

 • коли ваша компанія надає послуги переважно іноземним клієнтам, а дохід від надання послуг українським клієнтам не перевищує 1 млн грн протягом 12 календарних років поспіль;
 • дохід такої компанії має не перевищувати 40 млн грн;
 • бажано, щоб дохід такої компанії відповідав її витратам, тоді вона платить мінімальний податок на прибуток. Цього можна досягти, якщо в основі структури вашого бізнеса буде іноземна компанія, яка буде перераховувати українській компанії суму, достатню лише для покриття витрат української компанії. Або шляхом спрямування лише частини доходу від іноземних клієнтів на цю компанію.

Сплата податку на особливих умовах

Резидент Дія Сіті — платник податку на прибуток на особливих умовах сплачує так званий «податок на виведений капітал». Тобто така компанія сплачує податок під час виплати дивідендів та інших виплат, передбачених законодавством. До цього моменту прибуток залишається в її розпорядженні та не оподатковується. Треба врахувати, що «податок на виведений капітал» задуманий у такій спосіб, щоб вивід грошей із бізнесу був максимально затратним для платника податку на особливих умовах. Для цього запровадили податок за ставкою 9 % на такі операції:

 • виплата дивідендів власникові компанії;
 • виплата власникові компанії у звʼязку з його виходом, погашенням або зворотним викупом компанією власних цінних паперів, ліквідацію компанією;
 • виплата в межах договору про спільну діяльність;
 • виплата відсотків, комісій, винагород, відшкодувань тощо;
 • безоплатна передача майна, послуг, робіт;
 • надання та повернення фіндопомоги;
 • передача майна (виконання робіт, надання послуг) окремим особам;
 • виплата роялті;
 • переказ коштів на свої іноземні рахунку;
 • виплати платникам єдиного податку;
 • окремі інвестиції.

Якщо вищеперелічені виплати або передача майна, послуг, робіт здійснюються особам, які не є резидентами Дія Сіті, здебільшого треба буде сплачувати податок за ставкою 9 % від суми виплати. Що може поставити під сумнів економічну доцільність таких виплат.

Водночас, якщо кошти будуть зосереджені на рахунках в українських банків, компанія може зіткнутися з такими проблемами:

 • через нестабільну економічну ситуації, зумовлену війною, існує ризик втрати цих коштів;
 • необхідність проводити розрахунки здебільшого в гривні, призводить до неминучих втрат на курсових різницях, які згадані вище.

Крім того, резидент Дія Сіті, який обрав особливий режим сплати податку на прибуток, як і компанія на загальній системі, зіткнеться з проблемою ПДВ, якщо надаватиме послуги українським клієнтам.

Отже, у період економічної нестабільності перехід на особливий режим оподаткування навряд чи буде доцільним, оскільки компанія не матиме змоги вільно розпоряджатися коштами, а також понесе додаткові витрати, зумовлені різницею в курсах валют.

На перший погляд, відсутність стабільної економічної ситуації в Україні вказує на недоцільність використання компаній — резидентів Дія Сіті в структурі вашого бізнесу. Однак, існує висока ймовірність того, що після закінчення війни в Україні, держава суттєво обмежить взаємодію з ФОПами на єдиному податку. У такому випадку компанія - резидент Дія Сіті може стати єдиною альтернативою, яка дозволить вам легально залучати ІТ фахівців без сплати високів податків.

З огляду на вищевикладене можна зробити такі висновки:

 1. Якщо ви надаєте послуги через іноземну компанію, а фахівці, залучені до ваших проєктів не знаходяться в одній локації, а розкидані по Україні або, навіть, по світу, то компанія — резидент Дія Сіті навряд чи буде вам у пригоді. Принаймні до стабілізації економічної ситуації в Україні.
 2. Якщо ваші клієнти здебільшого є іноземними компаніями, то наразі використовувати в структурі вашого бізнесу українську компанію, яка є «платником податку на виведений капітал», скоріш за все, не доцільно. Така компанія не матиме змоги вільно розпоряджатися своїми коштами, оскільки нестиме додаткові втрати у вигляді податків та втрати, зумовлені різницею в курсах валют.
 3. Ви можете включити до структури вашого бізнесу резидента Дія Сіті - платника податку на прибуток на загальних підставах, якщо ви хочете скористатися перевагами режиму Дія Сіті, але це доцільно робити за умови, що: ваші клієнти є іноземними компаніями; ви можете регулювати дохід такої компанії; ваш персонал переважно знаходиться в Україні та зосереджений в одній чи декількох локаціях. Особливо цей варіант може стати в пригоді у випадку, коли посилиться тиск на бізнес із боку контролюючих органів щодо оформлення трудових правовідносин із персоналом.
 4. Якщо ваші клієнти здебільшого українські компанії, підприємці і фізичні особи, то ви теж можете розглянути реєстрацію вашої компанію резидентом Дія Сіті. У цьому випадку ви знімите ризики, повʼязані з визнання відносин із персоналом трудовими. Крім того, ваші працівники і ви, як власник бізнесу, зможете одержувати легальний дохід із мінімальним податковим навантаженням. Однак тут треба врахувати, що якщо ви надаєте послуги українським клієнтам, то рано чи пізно ви зіткнетесь із проблемою, зумовлену необхідністю реєстрації платником ПДВ. Необхідність сплачувати ПДВ може зробити недоцільним перехід вашої компанії на режим Дія Сіті. У цьому випадку єдиний податок скоріш за все буде вигіднішим варіантом для такої компанії. Принаймні доти, доки українським компаніям буде дозволено бути на єдиному податку.
 5. Однак, незважаючи на вищевикладене, якщо для вас мають пріоритет переваги режиму Дія Сіті, наприклад, можливість отримувати легальний дохід, використовувати NDA та Non-Compete угоди, то ви можете включити до своєї структури компанію - резиента Дія Сіті. У цьому випадки додаткові податки та втрати на курсових різниця будують платою за користування такими перевагами.

Якщо у вас виникнуть питання щодо оподаткування IT компаній, в тому числі резидентів Дія Сіті, а також використання їх в структурі вашого бізнесу, то зв’яжіться зі мною за посиланням.

Сподіваюсь, що ця інформація стане вам у пригоді. Поділіться нею зі своїми знайомими та колегами. Поставте, будь ласка, відмітку «Подобається» цій статті в соціальних мережах. Так більше людей зможуть здобути корисні знання. Я буду вам за це безмірно вдячний.

Підпишиться на мій канал Telegram. Я його створив для вашої зручності. На цьому каналі я розміщую всі свої матеріали про те, як захистити бізнес та активи, сплачувати менше податків, а також вести бізнес за кордоном. Також ви можете відслідковувати нові публікації на моїх сторінках у соціальних мережах: LinkedIn, або Facebook.

Більше про мене та мої послуги ви можете дізнатися на моєму сайті.

Інші публікації, які можуть вас зацікавити

Comments
* Адреса електроної пошти не буде відображатися на сайті