02 Jan
НАЙПРОСТІШИЙ ҐАЙД З ОПОДАТКУВАННЯ ПРОГРАМНОЇ ПРОДУКЦІЇ У 2023 РОЦІ

Верховна Рада України не прийняла Законопроєкт №7611, який мав продовжити дію пільги з податку на додану вартість (ПДВ) на постачання програмної продукції ще на 5 років. Отже, з 1 січня 2023 року операції з постачання програмної продукції оподатковуються ПДВ за загальними правилами.

Оскільки перестає діяти й норма, яка давала визначення програмної продукції, то для уникнення плутанини доцільно не використовувати цей термін, а розглядати всі послуги у сфері ІТ у сукупності. До таких послуг, зокрема, належать:

  • послуги з розроблення програмного забезпечення;
  • продаж готового програмного забезпечення з повним переходом прав на нього до нового власника;
  • надання послуг доступу до програмного забезпечення (SaaS);
  • інші послуги у сфері ІТ, наприклад, послуги технічної підтримки, консультаційні послуги тощо.

Далі за текстом такі послуги будуть називатися ІТ-послуги або послуги у сфері ІТ.

Зверніть увагу, що оподаткування ліцензій на використання програмного забезпечення має певні відмінності. Йдеться про договори, за якими права на програмне забезпечення передають лише в користування, без їх повного відчуження. Оподаткування таких операцій буде розглянуто нижче окремо.

Далі ви знайдете інформацію, яка допоможе вам зрозуміти, як починаючи з 2023 року будуть оподатковуватися ПДВ різноманітні послуги у сфері ІТ, а також операції з надання ліцензій на програмне забезпечення.

На кого скасування пільги з ПДВ взагалі не вплине

На вас жодним чином не вплине скасування пільги з ПДВ, якщо ви або ваша компанія:

  • надаєте ІТ-послуги іноземним клієнтам або перебуваєте на єдиному податку; та одночасно з цим
  • надаєте послуги самостійно або залучаєте виключно українських підприємців або компанії.

У цьому випадку ви не сплачуватиме ПДВ. Якщо ви не плануєте змінити вашу бізнес-модель, то можете зупинитися на цьому місці й не читати далі.

Водночас, щоб не пропустити інші корисні матеріали підпишіться на більш зручну для вас сторінку в соціальних мережах:  LinkedIn, Telegram або Facebook.

Однак, якщо ви отримуєте послуги від іноземних компаній та підприємців, або ваша компанія не є платником єдиного податку, то інформація, що викладена нижче, стане вам у нагоді.

ПДВ виникатиме під час придбання ІТ-послуг у іноземних постачальників

Це найнеприємніший момент. У випадку придбання ІТ-послуг у іноземних постачальників, підприємці та компанії, які отримали такі послуги, мають нараховувати та сплачувати ПДВ за ставкою 20 % від вартості придбаних послуг.

Цей обовʼязок виникає незалежно від того, чи зареєстровані ці компанії й підприємці платниками ПДВ, чи ні. Під час придбання ІТ-послуг у нерезидентів, навіть платники єдиного податку зобов’язані самостійно нараховувати та сплачувати ПДВ.

Крім того, у випадку придбання ІТ-послуг у іноземних постачальників, українські компанії й підприємці, які не зареєстровані платниками ПДВ, мають подавати спеціальну звітність. Її подають протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, у якому придбані такі послуги, а ще через 10 календарних днів необхідно сплатити податок.

Для компаній на загальній системі все залежатиме від клієнтів

ІТ-компанії на загальній системі це досить рідкісне явище, тим не менш треба розглянути, як вплинуть зміни в законодавстві на їхнє оподаткування.

Якщо ваша компанія перебуває на загальній системі, тобто не є платником єдиного податку, то все залежатиме від того, чи є поміж ваших клієнтів українські компанії, підприємці та фізичні особи.

Якщо дохід від продажу ІТ-послуг українським компаніям, підприємцям та фізичним особам перевищить 1 млн грн протягом 12 календарних місяців поспіль, то вашу компанію необхідно зареєструвати платником ПДВ і після цього додавати ПДВ до вартості наданих послуг за ставкою 20 %.

Податок отриманий у складі вартості наданих послуг треба перераховувати до бюджету. Водночас платник ПДВ може врахувати ПДВ, сплачений у складі вартості придбаних ІТ-послуг.

Наприклад, у січні ваша компанія, платник ПДВ, придбала ІТ-послуги від української компанії, платника ПДВ, на загальну суму 120 000 грн (в тому числі 20 000 грн ПДВ). Також ваша компанія в цьому місяці придбала послуги в іноземного розробника, вартість яких склала 50 000 грн. У звʼязку з цим ваша компанія донарахувала та сплатила ПДВ у розмірі 10 000 грн. У цьому ж місяці ваша компанія продала власних ІТ послуг на загальну суму 240 000 грн (у тому числі 60 000 грн ПДВ). 60 000 грн це податкове зобов’язання, яке ви маєте перерахувати до бюджету. Водночас, ви маєте право зменшити цю суму на ПДВ, який ви сплатили в складі вартості, придбаних послуг. Отже, до бюджету ви перераховуєте лише 30 000 грн ПДВ (60 000 грн - 20 000 грн - 10 000 грн).

Надання та отримання ліцензій на програмне забезпечення

Якщо ви надаєте ліцензію на програмне забезпечення кінцевим споживачам, або отримуєте ліцензію як кінцевий споживач, то такі операції оподатковуються за правилами, що викладені вище для ІТ-послуг. Зверніть увагу, кінцевий споживач не переробляє програмне забезпечення у власний продукт, не використовує його у складі власного продукту, а такожі не передає таке програмне забезпечення в субліцензію.

Тобто, якщо ви отримуєте таку ліцензію від іноземця, то ви маєте нарахувати і сплатити ПДВ за ставкою 20 % від вартості ліцензій. Якщо ж ви надаєте таку ліцензію іноземним клієнтам або є платником єдиного податку, то ви не нараховуєте й не сплачуєте ПДВ. А якщо ви надаєте ліцензію українським клієнтам, то все залежатиме від того, чи зареєстровані ви платником ПДВ чи ні.

Якщо ж ви отримали ліцензію на використання програмного забезпечення для того, щоб на його основі розробити власний продукт, або зробити його частиною власного продукту та/або передати таке забезпечення в субліцензію іншим особам, то такі операції взагалі не оподатковуються ПДВ. Ви не сплачуєте цей податок незалежно від того, іноземна особа надала вам ліцензію, чи українська.

Додаткову інформацію про оподаткування програмної продукції у 2023 році ви можете знайти за посиланням.

Сподіваюсь, що ця інформація стане вам у пригоді. Поділіться нею зі своїми знайомими та колегами. Поставте, будь ласка, відмітку «Подобається» цій статті в соціальних мережах. Так більше людей зможуть здобути корисні знання. Я буду вам за це безмірно вдячний.

Якщо у вас залишилися запитання та ви бажаєте отримати консультацію щодо оподаткування ІТ-компаній та будь-яких інших питань, звʼяжіться зі мною за цим посиланням.

Підпишиться на мій канал Telegram. Я його створив для вашої зручності. На цьому каналі я розміщую всі свої матеріали про те, як захистити бізнес та активи, сплачувати менше податків, а також вести бізнес за кордоном. Також ви можете відслідковувати нові публікації в соціальних мережах: LinkedIn, або Facebook.

Більше про мене та мої послуги ви можете дізнатися на моєму сайті.


Інші публікації, які можуть вас зацікавити

Comments
* Адреса електроної пошти не буде відображатися на сайті