10 Jan
7 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ЄДИНИЙ ПОДАТОК, НЕЗНАННЯ ЯКИХ ВАМ ДОРОГО ОБІЙДЕТЬСЯ

Єдиний податок дає змогу підприємцям одержувати дохід із мінімальним податковим навантаженням. Найчастіше фізичні особи - підприємці (ФОП) обирають другу або третю група єдиного податку.

Друга група зазвичай підходить підприємцям, які здійснюють роздрібну торгівлю, займаються електронною комерцією, а також надають різноманітні послуги населенню. Третя група найбільш поширена поміж підприємців, які надають різноманітні послуги комерційним клієнтам, наприклад, юридичні, бухгалтерські, послуги у сфері IT тощо.

Правила обліку, звітування та сплати єдиного податку доволі прості. Однак є окремі правила, нехтування якими може призвести до донарахування податків, сплати штрафів, а іноді й до анулювання єдиного податку.

Нижче представлені 7 фактів про єдиний податок, які ви, скоріш за все, не знали. Ця інформація допоможе вам не вскочити в халепу під час здійснення комерційної діяльності.

Факт № 1. Єдиноподатник має сплачувати ПДВ під час імпорту послуг

За загальним правилом платники єдиного податку звільнені від сплати податку на додану вартість (ПДВ). Однак, якщо єдиноподатник отримує послуги від іноземних компаній або підприємців, то він зобов’язаний самостійно нарахувати ПДВ за ставкою 20 % і сплатити цей податок. Крім того, такий підприємець має подати спеціальний звіт із ПДВ.

Це правило застосовується до консультаційних, інжинірингових, інженерних, юридичних, бухгалтерських, аудиторських послуг, а також різноманітних ІТ-послуг, отриманих від нерезидентів.

Зверніть увагу, що до 1 січня 2023 року послуги з постачання програмної продукції були звільнені від оподаткування ПДВ. Однак, починаючи із цього року ця пільга не діє. Тому українські підприємці й компанії мають сплачувати ПДВ під час придбання послуг із розроблення програмного забезпечення та інших послуг у сфері ІТ у іноземних підприємців та компаній. Додаткову інформацію про те, як змінилося оподаткування послуг із постачання програмної продукції починаючи з 2023 року ви можете знайти за посиланням.

Зважте також на те, що ПДВ сплачують не з усіх послуг, які надають іноземні компанії та підприємці. До таких винятків, зокрема, належать маркетингові послуги.

Отже, будьте обережні під час укладання з іноземними компаніями та підприємцями договорів про надання послуг.

Факт № 2. Роялті та інші пасивні доходи не включаються до складу доходу єдиноподатника

Якщо підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування, то до складу його доходу не включається роялті та інші пасивні доходи. Такий дохід вважається доходом фізичної особи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18 % та військовим збором 1,5 %.

Тобто у випадку укладання підприємцем-єдиноподатником договору, за яким йому мають сплачувати роялті, він не зможе застосувати до такого доходу ставку єдиного податку.

Отже, для уникнення непорозумінь та претензій з боку податкових органів, ліцензійні договори та інші договори, які передбачають сплату роялті, доцільно укладати не від імені підприємця-єдиноподатника, а від імені фізичної особи.

Зверніть увагу на те, що податкове законодавство України має досить специфічне визначення роялті. Тому це обмеження стосується не всіх ліцензійних договорів. Особливості оподаткування роялті будуть розглянуті в одній із наступних статей. Тому, щоб не пропустити її, підпишіться на більш зручну для вас сторінку в соціальних мережах:  Telegram, LinkedIn або Facebook.

Факт № 3. Єдиноподатник не може продавати товари та майно, придбані ним як фізичною особою

До складу доходів підприємця-єдиноподатника не включаються доходи від продажу рухомого та нерухомого майна, придбаного ним як фізичною особою.

Отже, якщо єдиноподатник придбав якесь майно як фізична особа, наприклад, розрахувався власною банківською карткою, а потім вирішив його продати, то до такого доходу він не зможе застосовувати ставку єдиного податку. Він має задекларувати дохід від продажу такого майна як дохід фізичної особи, а не підприємця, та сплатити з нього податок за відповідною ставкою. Зазвичай це 18% або 5 % залежно від виду майна.

Тому, незважаючи на те, що податкове законодавство прямо не вимагає від підприємців-єдиноподатників зберігати первинні документи на придбаний товар (чеки, квитанції, накладні тощо), робити це не буде зайвим. Це допоможе підтвердити факт придбання цього майна саме підприємцем та уникнути нарахування зайвих податків.

Факт № 4. Єдиноподатник не може систематично надавати позику

Надання позик у грошовій формі, у тому числі поворотної фінансової допомоги, є фінансовою послугою. Податкове законодавство прямо забороняє підприємцям-єдиноподатникам здійснювати діяльність із надання фінансових послуг.

Скоріш за все у єдиноподатника не виникне проблем, якщо він надасть фінансову допомогу іншій особі один раз. Але якщо він буде робити це систематично, то це призведе до анулювання його реєстрації платником єдиного податку. Це матиме катастрофічні наслідки для підприємця.

У будь-якому випадку підприємцю-єдиноподатнику краще уникати договорів, за якими він позичатиме гроші іншій особі.

Зверніть увагу на те, що на платників єдиного податку 3 групи, які обрали особливий режим оподаткування у період воєнного часу та сплачують єдиний податок за ставкою 2%, це обмеження не діє.

Факт № 5. Підприємець на єдиному податку має отримувати плату за товари та послуги лише в грошовій формі

Податкове законодавство прямо зазначає, що підприємці-єдиноподатники мають отримувати дохід виключно в грошовій формі — готівковій та безготівковій. Дотримання цього правила дуже критичне, адже здійснення розрахунків у негрошовій формі може призвести до анулювання реєстрації платником єдиного податку та нарахування непомірного податкового зобов’язання.

Найпоширенішими способами розрахунків у негрошовій формі є:

  • залік зустрічних вимог;
  • розрахунки криптовалютой;
  • отримання майна, у тому числі акцій чи інших корпоративних прав, за надані послуги.

Такі способи недопустимі для єдиноподатника. Тому уникайте їх під час укладання контрактів.

Зверніть також увагу, що донедавна підприємці - єдиноподатники не мали права одержувати електронні гроші в якості оплати за продані ними товари й послуги. Водночас у січні 2023 року Верховна Рада України прийняла закон, який скасував це обмеження. Однак, незважаючи на прийняття цього закону, про повну свободу використання електронних грошей єдиноподатниками не йдеться. Особливості й ризики використання електронних грошей підприємцями будуть розглянуті в наступній статті. Тому, щоб не пропустити її, підпишіться на більш зручну для вас сторінку в соціальних мережах:  Telegram, LinkedIn або Facebook.

Факт № 6. Єдиноподатник, який є посередником, не може утримувати свою винагороду

Якщо підприємець-єдиноподатник виступає посередником (повіреним, агентом або комісіонером), то він не може утримувати винагороду з грошей від продажу товарів і послуг. Податкові органи вважають, що такий спосіб розрахунків  є отриманням доходу у негрошовій формі.

Отже, усі гроші, отримані від клієнта, посередник має перерахувати особі, у чиїх інтересах він діє (комітенту, довірителю, принципалу), а вже після цього отримати свою винагороду від комітента, довірителя або принципала.

Зверніть увагу на те, що це правило поширюється лише на фізичних осіб - підприємців. Тобто, компанії, які обрали спрощену систему оподаткування, можуть утримувати винагороду, що їм належить за посередницькими договорами.

Факт № 7. Якщо припинити підприємницьку діяльність або перейти на загальну систему, то знову стати єдиноподатником можна лише за рік

Якщо підприємець-єдиноподатник вирішив припинити діяльність або перейти на загальну систему, то знову стати платником єдиного податку він зможе лише за рік.

Тому, якщо ви не будете вести діяльність якийсь час, наприклад у зв’язку з виїздом за кордон, та хочете припинити діяльність або перейти на загальну систему, щоб зекономити на податках, врахуйте цей момент.

Сподіваюсь, що ця інформація стане вам у пригоді. Поділіться нею зі своїми знайомими та колегами. Поставте, будь ласка, відмітку «Подобається» цій статті в соціальних мережах. Так більше людей зможуть здобути корисні знання. Я буду вам за це безмірно вдячний.

Підпишиться на мій канал Telegram. Я його створив для вашої зручності. На цьому каналі я розміщую всі свої матеріали про те, як захистити бізнес та активи, сплачувати менше податків, а також вести бізнес за кордоном. Також ви можете відслідковувати нові публікації на моїх сторінках в соціальних мережах: LinkedIn, або Facebook.

Якщо у вас залишилися запитання та ви бажаєте отримати консультацію щодо оподаткування та будь-яких інших питань, звʼяжіться зі мною за цим посиланням.

Більше про мене та мої послуги ви можете дізнатися на моєму сайті.


Інші публікації, які можуть вас зацікавити

Коментарі
* Адреса електроної пошти не буде відображатися на сайті