19 Jan
8 ПРОСТИХ ПРАВИЛ ПОДАТКОВОЇ ОПТИМІЗАЦІЇ, ЯКІ МАЄ ЗНАТИ КОЖЕН ВЛАСНИК БІЗНЕСУ

У цій статті розглянуті прості правила податкової оптимізації, які допоможуть вам по-новому подивитися на оподаткування вашого бізнесу.

Правило 1. Не розглядайте податки окремо від інших чинників

Окрім податків можуть бути й інші чинники, які є суттєвими для вас. Більш високі податки можуть бути допустимою платою за отримання інших вигод. Це може бути:

  • ваша власна безпека;
  • захищеність вашого майна та активів компанії;
  • легальне отримання вами доходів від ведення бізнесу;
  • відносна простота керування компанією;
  • безпечне залучення інвестицій;
  • стійкість до змін у законодавстві;
  • можливість масштабування бізнесу тощо.

Наприклад, якщо ви шукаєте юрисдикцію для відкриття іноземної компанії, то, зазвичай, у поле зору спочатку попадають юрисдикції з низькими податками. Наприклад, Естонія, Латвія, Литва, Болгарія, Угорщина. Але якщо вашою основною метою є залучення інвестицій від іноземних інвесторів, то компанія у Великобританії чи США може бути більш вдалим рішенням. У цих країнах доведеться сплачувати більш високі податки, але престижність юрисдикції в очах потенційного інвестора, а також більш розвинуте інвестиційне законодавство можуть переважити податковий чинник.

Правило 2. Завжди думайте про безпеку

Оптимізація податків це як інвестиція. Більший економічний ефект від податкової оптимізації скоріш за все матиме свою плату за ризик. Під час впровадження того чи іншого інструменту податкової оптимізації треба враховувати позицію податкових органів та судову практику. Це дозволить вам знизити ризики.

Якщо ви отримали податкову консультацію щодо оптимізації податків і позиція податкового консультанта збігається з позицією податкових органів та судовою практикою, то запропоноване вам рішення щодо оптимізації податків безпечне. Якщо позиція консультанта збігається із судовою практику, але суперечить позиції податкових органів, то скоріш за все виникне ризик спору з податковими органами та ви можете понести судові витрати. Якщо ж позиція податкового консультанта не збігається з позицією податкових органів та судовою практикою, то краще взагалі не розглядати такі варіанти.

Правило 3. Оцінюйте економічну доцільність ваших рішень

Часто внаслідок впровадження інструменту податковою оптимізації, виникають супутні витрати. Тому треба оцінювати, як випливають такі витрати на загальний економічний ефект від впровадження інструменту податкової оптимізації.

Припустимо, що компанія розглядає застосування комісійних договорів для оптимізації податків. Водночас для реалізації цієї схеми податкової оптимізації компанії треба найняти ще одного бухгалтера, заробітна плата якого буде співмірна з ефектом від податкової оптимізації. Впровадження комісійної схеми в такому випадку навряд чи можна назвати розумним рішенням.

Правило 4. Забезпечте стійкість до змін у законодавстві

Податкове законодавство постійно змінюється. Тому під час прийняття рішень, які мають оптимізувати податки, завжди треба враховувати можливість змін у податковому законодавстві.

Наприклад, наразі тимчасово діє знижена ставка єдиного податку для платників третьої групи — 2 %. Вважалось, що понижена ставка діятиме доти, доки оголошений воєнний стан в Україні. Водночас уже зараз лунають заклики щодо повернення ставки 5 % вже в середені 2023 року. Крім того, мають місце натяки про заборону чи обмеження надання послуг ФОПами єдиного податку на 3 групі юридичним особам. Тому будувати структуру бізнеса, з огляду на те, що єдиний податок буде завжди не зовсім розумно. Хоч в якості тимчасового рішення  цей механізм використовувати можна, але в будь-якому випадку структура вашого бізнесу має бути готовою до змін у податковому законодавстві.

Правило 5. Не ототожнюйте податкову оптимізацію з «обналом»

Подеколи оптимізацію податків ототожнюють з переахуванням грошей «афілійованому» ФОПу на єдиному податку. Це не зовсім вірний підхід, тому що податкова оптимізація більш складне явище. Внаслідок подтакової оптимізації зекономлені на податках гроші взагалі можуть не виводитися з бізнесу, а залишатися в ньому та реінвестуватися.

Якщо зекономлені від податкової оптимізації гроші реінвестувати, то це може пришвидшити темп зростання бізнесу. Можна провести аналогію зі складним відсотком та кумулятивним ефектом.

Правило 6. Надавайте пріоритет простим рішенням

Якщо з усіх варіантів, які ви розглядаєте є найпростіший, то скоріш за все він і буде найкращим. Іноді складні рішення краще розбити на більш прості та впроваджувати їх поступово.

Припустимо, що ви можете оптимізувати податки з однаковим ефектом, застосовуючи комісійний договір, договір перероблення давальницької сировини або договір зберігання. Комісійний договір є найскладнішим із них. Він потребує створення більшого обсягу документів та більш інтенсивної праці бухгалтера. Договір перероблення давальницької сировини простіший ніж комісійний договір, але складніший ніж договір зберігання. Тому спочатку розгляньте найпростіший варіант. Якщо він вас не влаштує, лише тоді переходьте до складнішого.

Правило 7. Не зупиняйтесь на одному рішенні

Впровадження поодиноких інструментів податкової оптимізації може й не дати суттєвого результату. Але якщо їх буде декілька, то ефект будет більш значущим. Також доцільно розглядати ефективність інструментів у масштабі року та враховувати інші чинники, наприклад, скільки разів за рік відбувається повний цикл виробництва та обігу (коефіцієнт обіговості активів).

Накприклад, певне рішення дає вам змогу зекономити 10 000 гривень на місяць. На перший погляд, це може виглядати не досить привабливим. Але якщо аналогічних рішень буде декілька, наприклад, 5, то ви вже зекономите на податках 50 000 грн на місяць. У масштабі року це буде 600 000 грн. А якщо гроші, зекономлені внаслідок податкової оптимізації, залишаться в бізнесі та будуть реінвестовані, то завдяки обіговості активів економічний ефект оптимізації буде ще вищим.

Правило 8. Забезпечте собі легальний дохід

Бажано питання оподаткування бізнесу й оподаткування доходів власника розглядати в комплексі. Податкова оптимізація має забезпечувати не лише зниження податкового навантаження на бізнес, але й легальне отримання вами доходів як власником бізнесу. Це дасть вам змогу вільно розпоряджатись своїми грошима, та не мати проблем під час процедур комплаєнсу та фінмоніторингу, які іноді здійснюють банки та платіжні сервіси.

Наприклад, ви можете застосувати з метою податкової оптимізації торговий знак, яким ви володієте. Якщо ви укладете ліцензій договір з вашою компанією, то це дозволить знизити податки для основної компанії за рахунок додаткових витрат. Водночас ви зможете одержувати легальний дохід у вигляді роялті в доволі безпечний спосіб.

Сподіваюсь, що ця інформація стане вам у пригоді. Поділіться нею зі своїми знайомими та колегами. Поставте, будь ласка, відмітку «Подобається» цій статті в соціальних мережах. Так більше людей зможуть здобути корисні знання. Я буду вам за це безмірно вдячний.

Підпишиться на мій канал Telegram. Я його створив для вашої зручності. На цьому каналі я розміщую всі свої матеріали про те, як захистити бізнес та активи, сплачувати менше податків, а також вести бізнес за кордоном. Також ви можете відслідковувати нові публікації на моїх сторінках у соціальних мережах: LinkedIn, або Facebook.

Якщо у вас залишилися запитання та ви бажаєте отримати консультацію щодо оптимізації оподаткування та будь-яких інших питань, звʼяжіться зі мною за цим посиланням.

Більше про мене та мої послуги ви можете дізнатися на моєму сайті.

Інші публікації, які можуть вас зацікавити

Коментарі
* Адреса електроної пошти не буде відображатися на сайті