Зазвичай під час вибору юрисдикції для відкриття ІТ компанії звертають увагу на податок на прибуток. Однак ключове значення для оподаткування ІТ послуг та операцій з програмним забезпеченням має податок на додану вартість (ПДВ або VAT, якщо використовувати скорочення прийняте за кордоном). Нехтування цим податком може призвести до додаткових втрат.
Хоч принципи оподаткування ПДВ (VAT) однакові, проте кожна країна має особливості у справлянні цього податку. Найбільш ці особливості помітні під час оподаткування послуг, придбаних у нерезидентів. Адже у компанії може виникнути обовʼязок нарахувати та сплатити податок на додану вартість за процедурою Reverse Charge.
У цій статті ви знайдете корисну інформацію про те, що таке Reverse Charge, особливості застосування цієї процедури в різних країнах, наслідки Reverse Charge для ІТ компаній. Ця інформація допоможе вам уникнути помилок під час вибору юрисдикції для відкриття ІТ компанії.
Оподаткування операцій з постачання послуг податком на додану вартість залежить від того, чи здійснюють такі операції на митній території держави, чи ні. В більшості країн, в яких справляють податок на додану вартість, місцем постачання послуг вважають місцезнаходження отримувача таких послуг. В Україні використовується трохи інший підхід. Є відповідні переліки послуг, і в залежності від виду послуг визначають їх місце постачання.
Якщо послуги на митній території надає локальна компанія або підприємець, то вони мають нарахувати та сплатити податок на додану вартість, за умови що вони зареєстровані платниками цього податку. Однак, коли йдеться про отримання послуг від нерезидента, то податок спалчує не нерезидент, який постачає такі послуги, а компанія або підприємець, які їх отримують. Це значно полегшує державі контроль за сплатою податку, адже їй не треба обліковувати та контролювати всіх іноземних постачальників послуг.
Такий механізм перенесення обов'язку зі сплати податку на додану вартість від іноземного постачальника послуг до локального отримувача послуг має назву Reverse Charge.
Зверніть увагу, коли іноземні компанії постачають електронні послуги B2C клієнтам з країн, в яких справляють податок на додану вартість, то вони, зазвичай, мають зареєструватися платником податку на додану вартість у цих країнах або, у випадку країн Євросоюзу, застосовувати особливий механізм справляння цього податку VAT OSS. Більше інформації про це ви знайдете у статті ПРОДАЖ SAAS ТА EULA ПРОДУКТІВ КЛІЄНТАМ З ЄС: ОСОБЛИВОСТІ СПЛАТИ VAT.
З точку зору застосування Reverse Charge найбільший інтерес викликає підхід, встановлений законодавством України, Великої Британії та Польща. Далі будуть розглянуті особливості сплати ПДВ (VAT) за процедурою Reverse Charge IT компаніями в цих країнах.
Хоч українське законодавство не використовує термін Reverse Charge або його український еквівалент, а втім в Україні є процедура нарахування та сплати ПДВ під час придбання послуг у нерезидентів. Такий обов'язок в української компанії виникає під час придбання більшості послуг, зокрема ІТ послуг, бухгалтерських, юридичних, консультаційних, рекламних тощо.
Треба врахувати, що українські компанії мають платити ПДВ під час придбання таких послуг у нерезидентів, навіть якщо вони не зареєстровані платниками ПДВ, наприклад, через те, що вони є платником єдиного податку.
З цього правила є виключення, які варто враховувати:
Нарахування та сплата українською компанією ПДВ під час придбання послуг у нерезидента матиме такі наслідки:
Отже, придбання українською компанією послуг у нерезидента, зазвичай, призводить до додаткових податкових втрат, які треба врахувати під час оцінки податкового навантаження на бізнес.
Підхід до сплати VAT за процедурою Reverse Charge у Великій Британії відрізняється від підходу, який застосовують в Україні та інших європейських країнах. Саме тому він викликає інтерес.
До реєстрації платником VAT компанія не сплачує цей податок за процедурою Reverse Charge. Однак послуги, придбані у нерезидента, враховують в сумарному обсязі послуг, які зумовлюють обов'язкову реєстрацію платником VAT. Якщо протягом будь-яких 12 календарних місяців поспіль загальний обсяг послуг, придбаних у нерезидентів та послуг наданих клієнтам з Великої Британії, перевищить 85 000 фунтів, компанія має зареєструватися платником VAT.
В цьому полягає унікальність британського підходу. Якщо, наприклад, компанія з України постачатиме послуги виключно іноземним клієнтам, то вона не матиме обовʼязку зареєструватися платником ПДВ незалежно від обсягу послуг, придбаних у нерезидентів. Водночас українська компанія сплачуватиме ПДВ з таких послуг як до реєстрації компанії так і після її реєстрації. Натомість британська компанія, яка має виключно іноземних клієнтів, має зареєструватися платником VAT після того, як обсяг послуг, придбаних у нерезидентів, перевищить поріг у 85 000 фунтів протягом 12 календарних місяців поспіль. До досягнення цього порогу британська компанія не сплачуватиме VAT за процедурою Reverse Charge.
Після реєстрації платником VAT придбання послуг у нерезидентів матиме для британської компанії такі наслідки:
Отже, після реєстрації платником VAT британська компанія не матиме змоги “працювати в 0”, тобто перекривати дохід, одержаний нею від продажу послуг іноземним клієнтам, витратами, сформовані за рахунок послуг, придбаних у нерезидентів, наприклад українських ФОПів. Такій компанії однаково доведеться сплачувати VAT за ставкою 20 % від вартості придбаних послуг. Саме тому на початку цієї статті говорилося, що для оподаткування ІТ компанії податок на додану вартість може мати суттєвіше значення ніж податок на прибуток.
Що стосується Польщі, то підхід до Reverse Charge (в Польщі також використовують польський еквівалент - Odwrotne obciążenie) в цій країні найбільш сприятливий для платників податків.
До реєстрації платником VAT компанія має сплачувати цей податок за процедуро Reverse Charge під час придбання послуг від нерезидентів. Водночас як і українська компанія, польська компанія матиме змогу врахувати сплачений податок в складі витрат та зменшити податок на прибуток.
Однак ситуація кардинально змінюються після реєстрації компанії платником VAT. Після цього компанія фактично не сплачує VAT за процедурою Reverse Charge, оскільки відбувається залік цього податку. За польськими правилами такий залік можливий навіть, якщо послуги, придбані у нерезидентів, компанія використовує для продажу товарів і послуг іноземним клієнтам. Саме такий підхід до оподаткування послуг VAT в Польщі робить цю юрисдикцію досить цікавою для відкриття ІТ компанії.
Тому варто зареєструвати польську ІТ компанію платником VAT якнайшвидше. Тобто до досягнення нею порогу обовʼязкової реєстрації платником VAT. Адже після реєстрації платником VAT польська компанія фактично не сплачуватиме цей податок за процедурою Reverse Charge, навіть якщо така компанія матиме виключно іноземних клієнтів.
Отже у випадку відкриття ІТ компанії в країнах, в яких справляють податок на додану вартість, треба приділити увагу таким питанням, повʼязаним із процедурою Reverse Charge:
До реєстрації компанії важливо одержати відповіді на ці питання від податкового консультанта чи бухгалтера.
Якщо у вас виникнуть будь-які запитання щодо змісту цієї статті, зв’яжіться зі мною за посиланням.
Сподіваюсь, що ця інформація стане вам у пригоді. Поділіться нею зі своїми знайомими та колегами. Поставте, будь ласка, відмітку «Подобається» цій статті в соціальних мережах. Так більше людей зможуть здобути корисні знання. Я буду вам за це безмірно вдячний.
Підпишиться на мій канал Telegram. Я його створив для вашої зручності. На цьому каналі я розміщую всі свої матеріали про те, як захистити бізнес та активи, сплачувати менше податків, а також вести бізнес за кордоном. Також ви можете відслідковувати нові публікації на моїх сторінках у соціальних мережах: LinkedIn, або Facebook.
Більше про мене ви можете дізнатися на моєму сайті.