Якщо ви є власником британської IT компанії або плануєте відкрити таку компанію, то вам важливо розуміти, як оподатковують ІТ послуги у Великій Британії. Value Added Tax (VAT) викликає найбільшу зацікавленість, оскільки цей податок найсуттєвіше впливає на оподаткування IT послуг. Крім того, має значення, яким клієнтам ваша компанія надає послуги — B2B чи B2C. У цій статті акцент зроблено на оподаткуванні послуг, які ІТ компанія надає B2B клієнтам. Оподаткування послуг, які IT компанія надає B2C клієнтам, має певні особливості та буде розглянуте в одній із наступних статей.
Після того, як ви зареєстрували компанію у Великобританії, вона не стає платником VAT автоматично.Ви маєте зареєструвати компанію платником VAT, коли обсяг операцій, які оподатковуються VAT, досягне £85,000 за 12 будь-яких календарних місяців поспіль. Для ІТ компанії такими операціями, зазвичай, є:
Ви зареєстрували ІТ компанію у Великобританії і протягом перших 12 календарних місяців вона надала IT послуги таким клієнтам:
У той самий період ваша компанія отримала послуги від таких осіб:
У цьому випадку ви не маєте реєструвати вашу компанію платником VAT. Адже треба врахувати лише послуги, надані британському клієнту (£40,000), а також послуги, придбані у українських розробників програмного забезпечення та податкового консультанта (£34,000). Обсяг цих послуг становить £74,000 і є меншим, ніж £85,000.
За останні 12 календарних місяців ваша компанія надала ІТ послуги таким клієнтам:
У той самий період ваша компанія отримала послуги від таких осіб:
У цьому випадку ви маєте зареєструвати вашу компанію платником VAT, оскільки обсяг послуг, які оподатковаються VAT, перевищив £85,000. Через те, що загальний обсяг послуг, наданих британському клієнту (£50,000), а також придбаних у українських розробників та податкового консультанта (£36,000) становить £86,000.
Крім того, ви можете зареєструвати британську компанію платником VAT добровільно до досягнення порогу £85,000. Зазвичай це доцільно робити, коли вона надає послуги переважно британським бізнес-клієнтам.
Після реєстрації платником VAT ваша IT компанія має сплачувати цей податок за правилами, викладеними нижче.
Якщо після реєстрації платником VAT британська компанія отримує послуги від іноземних підприємців та компаній, наприклад, від українських ФОПів, то вона має нарахувати та сплатити VAT за ставкою 20%. Це правило застосовують до IT послуг, а також інших послуг, які британська ІТ компанія може отримувати від іноземних постачальників: консультаційних, інформаційних, маркетингових тощо. Таке нарахування та сплата VAT компанією, яка отримує послуги від іноземних постачальників, має назву Reverse Charge.
Ваша британська компанія є платником VAT. Компанія отримала послуги від таких осіб:
У межах процедури Reverse Charge компанія має сплатити VAT, який становитеме 20% від ціни придбаних послуг, тобто £5,000.
Процедуру Reverse Charge застосовують майже в усіх країнах, у яких є VAT. Схожа процедура є в Україні. Українські підприємці та компанії, у тому числі платники єдиного податку, мають нараховувати та сплачувати податок на додану вартість (ПДВ) під час отримання послуг від іноземних постачальників.
Більш детальну інформацію про те, як оподатковують IT послуги в Україні ви можете знайти в статтях НАЙПРОСТІШИЙ ҐАЙД З ОПОДАТКУВАННЯ ПРОГРАМНОЇ ПРОДУКЦІЇ У 2023 РОЦІ та ВСЕ ПРО ОПОДАТКУВАННЯ SAAS, EULA ТА ІНШИХ ЛІЦЕНЗІЙ НА ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ.
Якщо британська компанія купує товари або отримує послуги від британських компаній та підприємців, то вона сплачує VAT у складі ціни придбаних нею товарів і послуг. Однак, у цьому випадку податок сплачує постачальник послуг.
Ваша британська компанія є платником VAT. Компанія отримала послуги та придбала товари від таких осіб:
Фактично ваша компанія сплатила в складі ціни придбаних нею послуг VAT на загальну суму £650. Цей податок переахують до бюджету постачальники послуг.
У деяких випадках ваша компанія може зменшити VAT, який вона має сплатити державі у зв’язку із постачанням нею послуг, на VAT, сплачений нею під час придбання товарів і послуг. Про те, як компанія здійснює залік VAT, сплаченого нею під час придбання послуг, йтиметься нижче.
Треба звернути увагу, якщо з якихось причин ви не зареєстрували компанію платником VAT після досягнення нею порогу £85,000, то ваша компанія має однаково сплачувати VAT з усіх послуг, придбаних у іноземних постачальників та наданих британським клієнтам. Однак, у цьому випадку компанія не зможе здійснити залік сплаченого VAT під час розрахунків із державою.
Якщо британська ІТ компанія надає послуги клієнтам із Великої Британії, то вона має включити до ціни своїх послуг VAT за ставкою 20 %. Компанія має перерахувати VAT, отриманий у складі ціни послуг державі. Водночас вона може зменшити VAT, який вона має перерахувати державі, на VAT, який вона сплатила раніше під час придбання послуг. Однак, залік можна зробити лише за таких умов:
Треба врахувати, що послуги, які британська ІТ компанія надає іноземним клієнтом, не оподатковуються VAT. Тому залік VAT щодо таких послуг провести не можливо.
Якщо ваша компанія надає послуги лише британським клієнтам, то вона зможе зарахувати весь VAT, сплачений нею під час придбання нею послуг. Якщо ж ваша компанія надає послуги як британським клієнтам, так і іноземним клієнтами, то вона зможе зарахувати лише частину VAT, сплаченого нею під час придбання послуг. А якщо ваша компанія надає послуги виключно іноземним клієнтам, то зарахувати VAT, сплачений під час придбання послуг, буде неможливо.
Ваша британська компанія є платником VAT. Компанія отримала послуги від таких осіб:
Водночас ваша компанія надала ІТ послуги такому клієнтові:
Усі отримані послуги повʼязані з послугами, наданими вашою компанію британскій компанії. У цьому випадку ваша компанія може зарахувати весь VAT, сплачений під час придбання послуг, та має перерахувати державі £400 (£6,000 — £5,000 — £500 — £100 = £400).
Ваша британська компанія є платником VAT. Компанія отримала послуги та придбала від таких осіб:
Водночас ваша компанія надала ІТ послуги таким клієнтам:
Усі отримані послуги повʼязані з послугами, наданими вашою компанію. Припустимо, що придбані послуги використовували в процесі надання послуг пропорційно. Тоді 75 % придбаних послуг пішло на надання послуг британський компанії, а 25 % на надання послуг британській компанії. Зверніть увагу, що VAT у розмірі £6,000 у складі ціни послуг, наданих британській компанії, не враховується під час розрахунку часток. У цьому випадку ваша компанія має перерахувати державі £1,800 (£6,000 - £5,000*0,75 - £500*0,75 - £100*0,75 = £1 800).
Ваша британська компанія є платником VAT. Компанія отримала послуги та придбала від таких осіб:
Водночас ваша компанія надала ІТ послуги таким клієнтам:
Усі отримані послуги повʼязані з послугами, наданими вашою компанію. Ваша компанія не нараховує VAT під час продажу послуг, оскільки вони не оподатковуються VAT. Однак, компанія не зможе зарахувати раніше сплачений VAT. У цьому випадку ваша компанія сплатить лише £5,000 VAT за процедурою Reverse Charge. Податковий консультант та бухгалтерська фірма самостійно сплатять VAT, який вони отримали в складі їхньої винагороди.
З останнього прикладу видно, що не доцільно використовувати британську компанію як транзитну компанію. Тобто як компанію, яка буде перерахувати весь дохід, одержаний нею від іноземних клієнтів, іноземним постачальникам послуг, наприклад, українським ФОПам. Не дивлячись на те, що в такій ситуації в компанії не буде прибутку й вона не сплачуватиме податок на прибуток, тим не менш, вона має сплатити VAT за процедурою Reverse Charge.
Отже, проблема британського VAT буде менш відчутною для вас у таких випадках:
Більше інформації про оподаткування британських компаній ви можете зайти в статтях:
Щоб отримати консультацію щодо відкриття та оподаткування іноземних компаній, в тому числі у Великій Британії, а також використання іноземних компаній в структурі вашого бізнесу, зв’яжіться зі мною за посиланням.
Сподіваюсь, що ця інформація стане вам у пригоді. Поділіться нею зі своїми знайомими та колегами. Поставте, будь ласка, відмітку «Подобається» цій статті в соціальних мережах. Так більше людей зможуть здобути корисні знання. Я буду вам за це безмірно вдячний.
Підпишиться на мій канал Telegram. Я його створив для вашої зручності. На цьому каналі я розміщую всі свої матеріали про те, як захистити бізнес та активи, сплачувати менше податків, а також вести бізнес за кордоном. Також ви можете відслідковувати нові публікації на моїх сторінках у соціальних мережах: LinkedIn, або Facebook.
Більше про мене та мої послуги ви можете дізнатися на моєму сайті.